Isı pompası: Hem çevreci, hem çok verimli!

Günümüzde tüm kaynaklarımızı hızla tükettiğimiz, teknolojimiz ilerleyip nüfusumuz çoğaldıkça çevremize olumsuz etkilerimizin de arttığı hepimizin malumu. Konfor isteğimiz ve enerji ihtiyacımız had safhaya ulaşmış durumda. Bu noktada en yüksek tüketimin konut ısıtması için olduğunu söylersek yanlış olmaz. Tam da bu noktada çalışma prensibi eski ama ismi pek çoğumuz için yeni bir cihaz gündeme geliyor: ısı pompası

Apartman dairesinden villaya, dükkandan alışveriş merkezine tüm binalarda kullanıma uygun olan ısı pompası hem ısıtma hem soğutma hem de sıcak kullanım suyu ihtiyacını karşılamak için komple bir çözüm sağlıyor. En öne çıkan özelliği çok yüksek verimle çalışması. Isı pompaları, ortalama 1 birimlik elektrik harcamasına karşılık 4 birimlik ısıtma sağlar. Bu oran cop değeri olarak anılır. Isı pompası ne kadar verimli ise cop değeri o kadar yüksek olur.

Isı pompaları enerji kaynağına göre; hava kaynaklı, su kaynaklı veya toprak kaynaklı olabilir. Maliyet ve uygulama kolaylığı açısından en çok tercih edilenleri hava kaynaklı ısı pompalarıdır. Hava, su ya da toprak… hepsi de sonsuz sayılabilecek enerji kaynakları olduğundan ve enerji ihtiyacının çoğunu bunlardan birinden karşıladığından ısı pompası en çevreci iklimlendirme cihazlarından biridir.

Yerden ısıtma sistemi ile kullanıldığında maksimum verim sağlayan ısı pompası radyatörle de kullanılabileceği gibi fan-coil ile de kullanılabilir. Sıcak kullanım suyu ihtiyacı için boyler ya da termoboyler de sisteme eklenebilir.

Kullanılacağı yere uygun ısı pompası seçilmesi ve özenli tesisat döşenip usulüne uygun kurulumun yapılması ile; düşük enerji tüketimi ve sıcacık bir ev hayal değil…

Isı pompası hakkında daha fazla bilgi için www.isipompasi.net.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Is%C4%B1_pompas%C4%B1
http://www.eie.gov.tr/teknoloji/isi_pompasi_nasil_calisir.aspx

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir